4 Obserwatorzy
7 Obserwuję
marcinfige

marcinfige

Teraz czytam

On wrócił
Eliza Borg, Timur Vermes
Gracz
Przemysław Rudzki

Historia, którą musisz poznać

Ja, Ibra - Zlatan Ibrahimović, David Lagercrantz

Biografii piłkarskich jest naprawdę wiele. Ale niewiele z nich jest godnych polecenia. Większość, to historie wielkich piłkarzy, którym jednak brak było charyzmy, ciekawego charakteru albo jakiegokolwiek charakteru. Messi, Iniesta, Xavi i inni w wieku niespełna 30 lat osiągnęli bardzo dużo i (teoretycznie) ich biografie powinny być interesujące. 
Zazwyczaj tak jednak nie jest. To wszystko z jednego prostego powodu. Zostały napisane tylko po to, żeby nabić kasę wydawcom i innym typom, którzy maczali palce w namawianiu zawodników do napisania takiej książki. 

Z książką "Ja, Ibra" było zupełnie inaczej. Mimo, iż przełożenie na język polski wyszło tak dramatycznie, że miałem ochotę odłożyć ją po pierwszych przeczytanych zdaniach, coś jednak zatrzymało mnie przy niej. Była to unikalna historia, unikalnego człowieka. Ten tytuł jest godny polecenia nie tylko fanom piłki nożnej, ale fanom czytania w ogóle. 

Jeżeli chcecie poznać niesamowitą, a zarazem prawdziwą historię genialnego sportowca - powinniście zacząć od niej. Oczywiście fani piłki nożnej będą mieli dodatkową pociechę, ponieważ dla Ibry wszystko jest czarne albo białe. Zlatan nie przebiera w słowach, niczym Mariusz Max Kolonko, mówi jak jest. Nie chodzi o to, że obraża każdego jak leci, chodzi o to, że jeżeli obraża kogoś w książce, to znaczy, że zrobił to wcześniej w prawdziwym życiu. Dlatego właśnie ten tytuł po prostu musicie przeczytać.